A szkelyek megtelepedse.
Nemek, gak, fldkzssg.
A magyar nemzet nem egysges faj, hanem sok egymssal rokon npnek vegyletbl llott el. Hun, bolgr, avar, kabar, szkely, kozr, beseny, kun trk-faj npsg keveredett ssze a finn-ugor-magyar trzsekkel, rszint a honfoglals eltt, rszint azutn. A honfoglals ezeknek a rokon npeknek egy rszt mr itt a hazban tallta, ms rsze rpd hadaival jtt, a harmadik rsz ksbb telepedett Magyarorszgba s olvadt ssze a magyarokkal.
A szkelyek Erdlybe teleplsnek krdse felett eddig is sok vita folyt s mg mindig nincs eldntve. Vannak, akik sfoglalknak tartjk ket (esetleg mg a honfoglals eltt vagy azzal egyidejleg, avagy azt kvetleg). Vannak, kik kirlyi teleptvnyeknek vlik a XI-XII. szzadbl s vannak, kik a kelet fel fokozatosan terjeszked magyar hatr (a gyepk) elretolt vdinek, hatrrknek tartjk ket. A krds vgleges eldntsre ktsgtelen bizonytkokkal nem rendelkeznk.
A XIII. szzad eleji hun krnikban fenntartott az a hagyomny, hogy a szkelyek Attila birodalma felbomlsa utn hzdtak volna a Szkelyfldre, fenn nem tarthat, mert a hun birodalom bukstl a magyar honfoglalsig eltelt ngyszznl tbb ven t nincs trtnelmi fljegyzs fellk.
Van olyan fltevs is, hogy a msodik hun birodalom: az avarok uralma megdlte utn menekltek a szkelyek a Fels-Maros s Kkllk vlgyeit szeglyez hegyekbe s itt ltek fggetlenl, az ket krnyez vilgtl elklnlve, a magyarok bejvetelig. Ezek ivadkai csatlakoztak aztn - mintegy kilencedik trzsl - a honfoglal magyarokhoz. Azok az avar-tredkek pedig, melyek a nyugati hatrokon megmaradtak, lennnek sei a nyugati szkelysgnek.
Nyoma van annak is a nemzeti krnikkban, hogy Etelkzben a bolgr-beseny egyttes tmads kvetkeztben a magyarsg kettszakadva, egyik rsz a Vereckei-szoroson, a msik rsz az erdlyi hatr-szorosokon t jtt volna az j hazba. Ez a keleti rsz aztn, kztk a szkelyek (mint Anonymusnl) a Tiszntl a Krs vidkn tallkoztak az szakkeletrl elnyomul trzsekkel s a bihari orszghatr kibvtse utn jutottak el a X-XI. szzadban a Maros s a keleti Krptok erdlyi vlgyeibe. Mert hiszen a XI. szzadi beseny s kun betrsek mr ott talljk a szkelyeket, akiknek vdszentje a templomi falkpeken is kun-ldznek feltntetett Szent Lszl lett. {1}
A szkelyek Erdlybe telepedst Erdlyi Lszl gy kpzeli, hogy (az elmlete szerint) 895.-i al-dunai bolgr hadifoglyokbl lettek a szkelyek s ezek ivadkai 1150 tjn mint tbb (magyarorszgi) vidkrl toborzott szkely vrrk csatlakoztak kirlyi rendeletre a besenykkel egytt azon kirlyi vrispnhoz, ki a moseli frank s egyb nmet telepeseket vdte, rizte, s rendben tartotta a Cibin s Kkll folyk kzt megindult erdirtsban. Ksbb aztn 1225-30 kzt a szszsebesi s szszkzdi szkelyek kivndoroltak a mai Hromszk terletre, a bihari telegdiek pedig Udvarhely vidkre. 1257-72 kzt keletkezett az aranyosi telepts, az Anjou-kor legelejn a cski, majd az orbai telepts. {2}
Erdlyi Lszl szkely telepls-elmletnek rott bizonytkai nincsenek, s azon a kpzeleti alapon nyugszik, hogy a Szszfldn is van egy Sebes (Szszsebes), Kzd (Szszkzd) s Orb nev hely, mint a Szkelyfldn s egyebtt is. De hogy ezekben valaha szkelyek laktak volna, arrl nincs semmi bizonytk. A szszok 1224.-i kivltsglevelben emltett Sebesi szkelyek fldje, Barttal szoros kapcsolatban, mint hatrjelzs, Sepsiszket, nem pedig Szszsebest jelenti. {3} ppoly tves azt hinni s hirdetni, hogy Aranyosszket Szszkzdrl teleptettk 1257-72 kzt, ahol szkely lakkrl mit sem tudunk, s ha lettek volna is, 29 falu npe nem telt volna ki bellk.{4}
Ha a szszok elbb lettek volna Erdly laki, telepesei, fknt ha a szkelyek alantasabb, nem-szabad nposztlyt alkottak volna: hogyan emelkedtek lgyen, mint Erdly msodik nemzete, a harmadikul szmtott szszok fl?!
Tbb megrtssel vlekedik a hrneves berlini nmet kzgazdsz, Meitzen gost a szkely teleplsrl. egy rgebbi s jabbi teleplst lt a fldfelosztsi trkpek nyomn. A rgebbi formt Csk, Maros s Sepsiszk mutatja, mely arra utal, hogy a szkelyek oda, a magas hegyvidkre Etelkzbl a besenyk tmadsa ell menekltek a krpti szorosokon t. A falvak nevei rszben a telept vezrek (primorok), rszben a szentek keresztneveit tntetik fel 1100 elttrl, midn a psztorletrl a fldmvelsre ttrtek. Egy szzaddal ksbb 1211-ben szlltk meg a nmet lovagok a Barcasgot. Azutn (a hatrok biztosttatvn az ellensges betrsek ellen) szllhattk meg a szkelyek Hromszk dli nyltabb rszt, mert az ottani szkely falvak a nmet lovagrendi telepesek mintjra alakultak. {5}
Hman Blint a szkelyek vrsgi ktelkn alapul szervezetben cfolatt ltja a tbb helyrl, klnbz idben val telepts elmletnek. Nemzetsgi rendszere zrt tmegben leteleplt np vagy trzs si gazdasgi s politikai szervezetnek maradvnya lehet. A szkelyek mintegy kilencedik trzsknt a Fels-Maros s Kkll vlgyeit tartottk megszllvn a honfoglalskor. A szkelyek megmagyarosodsnak kort a X-XI. Szzadra; erdlyi leteleplsnek kort pedig a magyar honfoglalst megelz idre teszi. {6}
Sndor Imre: A szkelyek leteleplsrl rt (mg kiadatlan) rtekezsben a szkelyek Erdlybe teleplst a gyeprendszerrel hozza kapcsolatba. A szkelyek, mint a magyar szllsbirtokok eltti gyepk (hatrerdtsek) rei a foglals sorrendjben haladnak elre a Krsfolyk mellki Csiglameztl (mely trkl hatrkertst jelent) Erdlybe. Szent Istvn hdtsai idejn lpik t a keleti gyepk vonalt (a Meszesen) s helyezkednek el a Szamos vlgyben, majd Ajtony (az utols gyula) legyzetse utn a Maros vlgyben. Szent Lszl alatt a kunokkal szemben vdik a sebesi gyepket. A dli vndorls folyamn tanyzhattak Szszsebes vidkn. Onnan mehettek tovbb a szszok bevndorlsa utn az Olt-vidki gyepkbe, melyet II. Andrs kirly 1211.-i adomnylevele a nmet lovagrendnek mr emleget (indagines Nicolai = miklsvri gyepk.)
Udvarhelyszk akkor mr be volt teleptve s azt a rgi rmai hatrerdtsek (limes) vonaln plt szkely gyepvonulat vdte kelet fel. Ennek nyomai mg meg vannak Erdvidken az Olttl a Hargitig. A np gy hvja, hogy Kakasborozda, Tatrsnc, rdgrok. A hatrvdelmi gyeprendszernek emlkei megmaradtak a hegyek, patakok s helysgek neveiben is. Ilyenek: Gyep- s Gyepespatak, Gyepfeje, Gyepes, Vaskapu, Kapustet, Lestet, Magasles, Leshegy, Lthegy, Nzhegy, rhegy, Nagyrhegy, Krtltet, Lvte, Szldobos stb.
A sztgaz trtneti adatok alapjn Pauler Gyula mr elbb rviden ezekben foglalta ssze a szkelyek megtelepedst:
A szkelyek a honfoglals utn eredetileg az orszg klnbz rszein, a hatrszleken telepttettek le. Hrom helyt (hrom nemk volt) telepedtek le nagyobb szmban, mindentt a hatr kzelben: keleten a Meszes fel, a Nyrben, rmellken; dlen az als Dunnl, a Drvnl, ahonnan az elfoglalt Szermsgbe is tszrmaztak s vgre szakon, a Vg kzepe tjn, Trencsntl lefel, a cseh hatrok irnyban. {7}
A Vg-mellki szkelyeket a krnikk 1116-ban emlegetik a csehek ellen a morva hatrszlen vvott csatval kapcsolatosan; majd 1146-ban Henrik osztrk rgrf ellen a Lajta mellett vvott gyzelem alkalmval. Mindkt esetben a besenykkel egytt az elcsapatot alkottk s a harc kezdi voltak.
Ksbb a Mnuel grg csszr ellen vvott harcokban van sz szkelyekrl (1150. s 1167-ben).
A szkelyek keleti rsznek egy ideig Bihar megyben volt a szllshelyk, ahol mg a XIII. szzad elejn is voltak szkely vrjobbgyok, akikbl alakult szzad Szkelyszz (centurionatus Sceculzaz) nevet viselt.{8} Emlkket rzik mig is a Szkelyhd s Szkelytelek helysgnevek. Biharbl vittk magukkal Erdlybe a Telegd helynevet is, mely Udvarhelynek a rgebbi neve volt.
Hogy mikor kltztek Erdlybe: arra nzve egyenes trtneti adatunk nincs; csak kvetkeztetsek alapjn vlemnyezhet. Bekltzsk sszefgghetett a honfoglals kori hatrvdelmi (az n. gyep) rendszerrel s mint hatrrk vndoroltak mindig elbb a hatrvonalak elbbretolsval. A szkely sintzmnyek s jogok azt mutatjk, hogy a szkelyek bekltzse mg a magyar trzsszerkezet fennllsa idejn, teht mg a vezrek korban (X. sz.) vagy a kirlysg s a monarchikus llamforma kezdetn (XI. sz.) megindult Erdlybe. "Ahol aztn kln terleten, mint sfoglalk letelepedve, sintzmnyeik szerint rendezkedtek be, s ott vgre megtalltk a fldet, amelyen nevket, szabadsgukat, akkor is, mikor mr (rokonaik) mindenhol msutt a szomszd npsgbe beleolvadtak, a mai napig fenntartottk." {9}
A bekltzs s letelepeds, ha Erdly legalbb egy rsznek megszllsa a honfoglals idejben megtrtnt, (amit nmelyek ktsgbe vonnak) az els hdt, Tuhutum korban kezddhetett. Tuhutum elfoglalvn Erdlyt, ott kln uralmat alkotott magnak s utdainak. "Azon fldet bkvel s szerencsvel brta, st maradka is Szent Istvn kirly ideiig brta." {10}
Tuhutum ivadka volt az a Gyula vezr, aki a msodik magyar fejedelmi mltsgot: a gyula (gylas) nagyvezri tisztsget viselte.
A gyulk klnll uralma a vezrek korban a Tiszntlra s Erdly megszllott rszre terjedt ki. A magyar szkhely, Szkesfehrvr mintjra pttette I. Gyula a nevrl nevezett Gyulafehrvrt. A tovbb keletre terjeszkedssel fgghetett ssze a bihari szkelyeknek is ttelepedse az j keleti vgekre: a Maros, Kkll s Olt vlgyeibe.
Mg a XI. szzad elejn is ktfle magyarsgot klnbztettek meg nlunk, gy mint fehr s fekete magyarokat (ti. magyarokat s szkelyeket).
sszevetve a hagyomnyt a gyr trtneti adatokkal, a szkelyek jogi intzmnyeivel s a kztk mutatkoz nyelvjrsi klnbsgekkel, az ltszik valsznnek, hogy nem egy idben, nem is egy rajban, hanem klnbz idben tbb alkalommal s tbb irnybl, verdtek ssze a legkeletibb vgeken azok a npelemek, melyeknek zmt a hun-kabar szrmazs szkeliek alkottk s nevet adtak a npnek s fldnek, mely hasonl letmd s jogi viszonyok kztt a trtnelem folyamn kln egysges szkely nemzett s Szkelyfldd formldott.
A bevndorls kezddhetett Tuhutum (tudun?) vezrlete alatt - a Szamos vlgyn szaknyugat fell; folytatdott a Gyulk idejn Bihar fell a Krs vlgyn; megjulhatott az Als-Marosvidki Ajtony legyzetse utn. Szent Istvn kiterjesztvn hatalmt Erdlyre, lehetett a szkelyek hatrrsgi intzmnynek els szervezje. Szent Lszl lehetett az (a XI. szzad vgn), aki a szkelyeket aztn a kunok ellen ers vdbstyul rendezte be. A szkely templomok Szent Lszlt brzol falfestmnyei azt mutatjk, hogy az legends hs s szent alakja, klns tiszteletnek rvendett a Szkelyfldn.
A szkelyek letelepedse teht Erdlybe a X-XI. szzad folyamn, az anyaorszg klnbz rszeibl mehetett vgbe. Hogy mg a vezrek korban kezddhetett arra mutat a nemek s gak nyilvntartsban ksbb is megmaradt nemzetsgi trzsszervezet sokig fenntartsa. Hogy az orszg klnbz rszeibl telepedtek t, arra mutat a ms krnyezetben kialakult szkely nyelvjrsok klnbzsge s ezeknek rokonsga a gcseji, a vasmegyei rsgi, a vgmenti s a palcfldi nyelvjrsokkal. {11} Hogy nem tiszta magyar, hanem ms rokon faj (a hun-kabar-eszegel-szikil) npelem adta a szkelly vlt npnek f alkot elemt: arra mutat, a trtneti adatok s hagyomnyok mellett, a np jellegnek klnlegessge, nprajzi s embertani egyedisge. Ez volt az oka, hogy a trtnelem folyamn szzadok mltn is megmaradt az Erdlyt alkot nemzetek kztt a szkely nemzetnek a magyartl s szsztl val trvnyes megklnbztetse. Mert a szkely nemzet kzjogi s politikai rtelemben is kln nemzeti egyedisg volt, a honfoglals idejtl kezdve, a kzpkorban a kirlyok, a XVI-XVII. szzadban az erdlyi fejedelmek s a XVIII-XIX. szzadban a gubernium korszakban mindvgig, egszen a legjabb idkig.
*
Hogy kiktl foglaltk el a magyarok s szkelyek Erdlyt, az nem lehet vita trgya.
Erdly a honfoglals idejben nagyrszt serdktl bortott fld volt. Csak a folyk vlgyben volt valamelyes fldmvels, a halmos dombos vidken llattenyszts. E tjakon gyrszm bolgr-szlv lakossg tanyzott s folytatta az srgi ksfejtst s kereskedst.
Az erdlyi hegyek, folyk s rszben a falvak nevei is jrszt szlv eredetek, abbl jttek t a magyarba. Vilgos bizonytka ez annak, hogy ott a magyarok szlv lakosokat talltak, kik aztn beolvadtak a magyarsgba. "Ktsgtelen, hogy Magyarorszgnak s Erdlynek etnogrfiai kpe szlv volt, midn a magyarok azokban megszllottak." {12}
Fhelye Belgrd szlv fldvr volt, melyet az olhok is a legutbbi idkig gy neveztek, nem a rgi rmai castrum (Apulum) nevn. A magyarok Gyulafehrvrr alaktottk t, latin levelekben Alba Julinak fordtva, melyet az olhok legjabban tvettek.
Olh lakossgnak a honfoglals idejben semmi nyoma nem volt s nem maradt fenn mg a helynevekben, folyk, hegyek neveiben sem.
Anonymus a honfoglals utn 300 vvel ugyan azt rta, hogy a honfoglalskor "azon fld lakosai [.............................. .... ... ..] vlachok s szlvok." De ezt antedatlva arra alaptja, hogy az korban (1200) mr tnyleg voltak ott gyr olh psztorszllsok, br nem helysgnevekben nyomot hagy lland telepek. mde e vndor-psztorsg jabb bevndorlk voltak, melyek a XII. szzadban kezdtek beszivrogni a Balkn fell.
Az olhok trtnetri kapva kaptak Anonymus ezen tvedsn, azzal is rvelve erdlyi sisgk hamis tannak bizonytkul, aminek ellentmond az a tny, hogy k a rgi rmai helyeket vagy szlv, vagy magyar neveikkel vettk t.
*
A szkelyek, mint els honfoglalk, nemek s gak szerint telepedtek meg Erdly keleti rszn, azon a fldn, melyet aztn rluk Szkelyfldnek (terra Siculorum) neveztek. Azokat az sintzmnyeket vittk magukkal, melyek Magyarorszgban a vezrek korban voltak rvnyesek. Innen van, hogy jogi intzmnyeik rgebbiek, mint a magyar kirlysg alkotmnya.
A fldet, melyet megszllottak, kzs nemzetsgi tulajdonul brtk s hasznltk, vadszat, halszat, marhatenyszts, s a folyk vlgyeiben s az j irtovnyokon fldmvels cljra.
A nemzetsgi s trzsszervezet, melyet a kirlysg intzmnye Szent Istvn alatt a magyarsg kztt megszntetetett, a szkelyek kztt tovbb is fennllott s a hivatalok viselse mg a XVI. szzad folyamn is nemek s gak szerint vltakozott. Miknt azt Verbczy trvnyknyve is emlti. E szerint a szkelyek kivltkppen val nemesek ... s ezeknek mindenestl fogva kln trvnyek s szoksuk vagyon; hadi dolgokban blcsek, kik rksgeket s tisztet nemzetsgre s nemzetsgeknek gazatjra osztnak kztek. {13}
Az erdlyi szkelyek hat nemre oszlottak s minden nem ngy gra s a huszonngy g venknt flvltva sorrendben viselte a katonai s polgri tisztsgeket, ti. a hadnagysgot s brsgot.
A marosszki szkelyeknek mg a XV-XVI. szzadban is hat nemt tartottk nyilvn, gy mint az brn, Adorjn, Halom, Jen, Meggyes s rlcz nemet, melyeknek ngy-ngy ga nvleg is ismeretes. {14}
A szkelyek kztt letelepedsk korban a vrrokonsg szerinti trzsszervezet uralkodvn, ennek alapjn a nemzetsgek s gak szerint osztottk fel a fldet maguk kztt hat f- s huszonngy alosztlyra. Ksbb rokonsgi elgazsok, kihalsok s j birtokszerzsek kvetkeztben a vrsgi ktelkek elvesztettk egysges s irnyad jellegket s a birtok maga lett az irnyad s alapja a vele jr jogoknak: a hivatalviselsi kivltsgoknak. A XVI. szzadban mr nem a leszrmazs, hanem a birtok, a lfsg (primipilatus) volt jogalapja a tisztviselsnek. Ekkor mr ads-vevs trgyai is voltak az ilyen lfsgek, a birtok s a vele jr hivatalviselsi jog. Csakis gy rthet, hogy Marosszken az 1491-1514. 24-es idkzben Barcsay Gspr (aki eredetre nzve nem volt szkely) 15 v alatt tszr viselte a hadnagysgot s pedig ngy klnbz nemzetsgben s t klnbz gon, ktszer egyedl, hromszor a Gyalakutiakkal egytt. A Gyalakutiak ezenkvl mg kt zben viseltk a hadnagysgot, egyszer egyedl, egyszer a Bicsakokkal egytt. A Gyalakutiak teht t klnbz nemzetsgben s t klnbz gon viseltk ezt a hivatalt, egyszer egyedl, ngyszer msokkal egytt. {15}
A hivatalviselsi jog teht ekkor mr nem a vrrokonsgon, hanem a birtokjogon alapult. A birtokok sztoszlsa az rksk kztt, tszrmazsa a lenygakra s ms eshetsgek okoztk, hogy tbben osztozkodvn az eredetileg egysges lfsgeken, mindegyiknek joga volt a velk jr hivatalviselsre.
gy alakult t az eredetileg vrsgi nemzetsgi szervezet birtokjogi szervezett, melyben a nemek s gak tbb nem vrrokonsgot, hanem vagyont s tiszti jogot jelentettek. A nemek s gak nyilvntartsa fennmaradt, mint kls forma, de irnyad a fldbirtok volt. Nem a leszrmazs, hanem a birtok volt jogcm a hivatalviselsnl.
A szkelyek si nemzetsgeinek nyomait tbb szkely szkben megtalljuk. Az els emlk errl Zsigmond kirly oklevele 1427-bl Kzdiszkhez, melyben Torjavsrhely panaszra, hogy a szk a vrost a maguk t nemzetsge (genealogiae seu generationes) kztt felosztva slyosan megrvjk takskkal, a vrosi szabadalmak ellenre: attl ket eltiltja. {16}
A szkek hziadjukat teht a nemzetsgek rendje szerint vetettk ki. Ez az oklevl ugyan (lehet tvedsbl) t nemzetsget emlt Kzdiszkben, de hogy eredetileg ott is hat lehetett, mint Marosszkben, kvetkeztethet onnan, hogy a Kzdiszkbl a XIII. szzad vgn teleptett Aranyosszkben is hat nemzetsg volt. {17}
Hat nemzetsg volt a legtvolabb keleti hatrszli Kszonszkben is, kztk a Marosszkben ismeretes Halom-nem. {18}
Sepsiszkbl 1427., 1508. s 1509-bl maradt fenn az Aghaz (ghz, Agghz, kos?) nemes szkely "genus" s Koroniza (Koronka?) gnak emlkezete, melyek nincsenek meg a marosszki lajstromokban. {19}
Ezekbl kvetkeztethet, hogy eredetileg a nemek s gak minden szkely szkben megvoltak (ha tn nmi eltrssel is).
A hasonl nemek s gak elfordulsa a klnbz egymstl tvol es szkekben arra is enged kvetkeztetst, hogy a szkelyek nem egyszerre szllottk meg az egsz Szkelyfldet, s nem egyszerre telepedtek meg minden szkben. Ha gy trtnt volna, valszn, hogy nemzetsgek szerint osztottk volna fel az egsz terletet, s nem fordulna el ugyanaz a nemzetsg Maros-, Kszon- s Kzdiszkben, egymstl oly tvol.
A szkelyek a megszllott terletet eleinte kzsen brtk nemzetsgi fldkzssg alapjn. Miutn a fldmvelsre trtek t s falvakat alkottak, a nemzetsgi fldkzssg helybe a falvak szerinti fldkzssg lpett. E szerint a falunak kzs fldbirtoka volt, melyet venknt, vagy nagyobb idkzkben felosztottak a falu lakosai kztt mvels cljbl, a legelk kzsek maradvn. A feloszts sorshzssal ti. nylvonssal trtnt s az ilyen fldet "nylfld"-nek, "falu nyil"-nak neveztk.
Ilyen fldosztsokrl a XVIII. szzad vgig vannak adataink Szkelyfldrl. Marosszken mg 1795-ben is a kzhelyek fel szoktak osztatni ... oly formban, hogy jobbgyos nemes embernek adnak ngy nyilat, a szabad szkelynek kt nyilat, a darabontnak s jobbgyoknak egy nyilat. Cskban a nemesi rend kt rszt, a lf s darabanti egy rszt, a parasztok pedig fl rszt kaptak. {20}
A szkeknek is volt kzs birtokuk. gy Aranyosszkben Bogthpuszta, melynek szntfldjt s rtjt a krltte fekv nyolc szkely falu hasznlta mg 1828-ban is. Ilyen kzs birtok volt a marosszki Szkhavasa, a gyergyai n. Kzrez stb.
A kzs birtokon kvl magnbirtokok is keletkeztek a Szkelyfldn. "Mind szegnynek, mind gazdagnak szabad volt irtani, az kzsgnek is", rtk 1570-ben. {21} Az ilyen irtovnyok magnbirtokk vltak. A magnbirtok a XVI. szzadban mr nagyobb rszt tette a mvelhet terletnek s ez nagyrszt a frendek s lfk tulajdonban volt; a kzszkelynek nem igen volt magnbirtoka. A XVI. szzadban mr nagy volt a vagyonklnbsg s arnytalansg a hrom szkely rend kztt. A harmadik rend, mely a nylfldekre volt utalva, elszaporodvn, szegnysgre jutott s lassanknt szabadsgt is elvesztette. Nmelyek, hogy a kzterhek viselstl, fkpp a hadflkels ktelezettsgtl szabaduljanak, nknt jobbgysgra adtk magukat, a primorok magnbirtokra telepedvn, mint "fldn lakk."
A kznp a gazdasgi s politikai elnyomats ellen elbb trvnyes ton, a szkely nkormnyzat jogkrben ksrlette meg a reformlst (a XV. szzad vgn), majd fegyveres kzzel, felkelsek ltal prblt, (a XVI. szzad folyamn) sorsn javtani.
A trsadalmi, gazdasgi s politikai talakuls a XVI. szzad folyamn ment vgbe s az 1562. v (a szkely flkels, leverets s j rendszablyozs ideje) fordulpont a szkelysg trtnetben.
1 Sebestyn Gyula: A szkelyek neve s eredete, Budapest, 1897. Az avar-szkely kapcsolat emlkei, Budapest, 1899. Thury J.: A szkelyek eredete, Kolozsvr, 1898. Hman B.: A szkelyek eredete, Budapest, 1921; A Szent Lszl-kori Gesta Ungarorum. Budapest, 1925. 86. Karcsonyi: A szkelyek eredete s Erdlybe val teleplse, Budapest, 1905. Cziglamezt Marosszk nyugati felben (Bnd, Mhes. Bazd hatrain) a rgen Cziglnak hvott dombsor vidkn vli. Els telepkl Marosszk terlett gondolja a XI. szzadbl. A 2. telepts lett volna Gz a Nagy-Kkll s Olt kztt a Homord vlgyben, Udvarhelyszken, Erdvidken (a XII. sz. derekn). A 3. telepts lehetett Hromszk a tatrjrs (1241-42) utn. E hrom, klnbz idben, klnbz helyrl trtnt telepls emlkt tartotta fenn szerinte a "hromnemzetisg szkelyek", (trium generum Siculi) nevezete mg a XIV. szzadban is, mely nem vonatkozhatott az hadi felosztsukra.
2 A szkely eredet-krds. (Akadmiai rtest 1922.).
3 Lsd Tagnyi feleletben Erdlyinek. Trtnelmi Szemle. 1916. 423.
4 III. Endre 1291. megerst levele 29 falut szmll el (Szkely Oklevltr I. 26.).
5 Zur Agrargeschichte Ungarns und Siebenbrgens. (Korrespondenzblatt 1896.).
6 A szkelyek eredete, Budapest. 1921. 11-20., A magyarok honfoglalsa s elhelyezkedse, Budapest. 1923. 17.
7 Pauler Gyula: A magyar nemzet trtnelme I. 215.
8 Vradi Regestrum 208. szm.
9 Pauler Gyula: A magyar nemzet trtnelme I. 283.
10 Anonymus XXVII. f.
11 Erdlyi Lajos: Magyar nyelvi tanulmnyok. Budapest., 1925. s sok ms helytt.
12 Hunfalvy Pl: Az olhok trtnete. I. 210.
13 Tripartitum, pars III. tit. 4. a debreceni 1611. szerint 456.
14 Szkely Oklevltr, II. 78., 139. s V. 66. Erdlyi Lszl szerint a hat nem hat telepts-vezet rks elljrnak rokonsgt jelenti. illetleg eredeti birtokainak birtokosait (id. m. 18.). Hogyan volna ez lehetsges, mikor ugyanaz a hat nem volt Aranyosszkben (1270.), Marosszkben (1500.), Kszonban (1400. krl), Kzdiben (t nem, 1427). Ezeknek pedig ugyanazon telepti nem lehettek. Jobban tudhatta Verbczy, aki szerint az rksgekben s tisztsgekben egyms kzt (a rgi szoks alapjn) trzsek, nemzetsgek s nemzetsgi gak szerint rszesednek s osztozkodnak. (III. rsz, 4. c). Kolozsvry-vri: Verbczy Istvn Hrmasknyve Budapest, 1849, 285.; Sndor Imre: Nemek s gak a Szkelyfldn. (Gen. fz. 1903.)
15 Szkely Oklevltr I. 291. Connert Jnos dr. tantvnyom: A szkelyek intzmnyei. Kolozsvrt 1901. - Die Rechten der Szkler. Nagyszeben 1903-5., A szkelyek alkotmnya (ford. Balsy Dnes) Szkelyudvarhely 1906. 38.
16 Szkely Oklevltr I. 123.
17 Szkely Oklevltr II. 296. Hath Nem. 1540-ben Als-Cserntonban (Kzdiszkben) Jen nemzetsg s Besenyg fordul el, melyek kzl az els elfordul Marosszkben is.
18 Szkely Oklevltr I. 297.
19 Szkely Oklevltr III. 44., 171., 172., 175.; Erdlyi Lszl azt rja (A szkelyek trtnete 17.), hogy ezeket a kifejezseket eddig tudsaink nem jl nztk meg s flrertettk. gy rti s magyarzza, hogy "Sepsiszkben az igazi szkely nemesek kzs neve ghz." Errl van itt - szerinte - sz, nem Aghaz-nemrl. A ngy id. h. elfordul Aghaz sszevetsbl azonban vilgos, hogy az oklevelekben Aghaz-nembeli frfiakrl van sz. nem nzte meg jl a latin egyeztetst, mely az 1427. msolatban hibs, de a tbbiekben helyes. A "de genere" = nemes (nem ghz), a "de arbore" = g-npe (Lsd Szkely Oklevltr II. 273., 281., 282.).
20 Magyar Gazdasgtrtneti Szemle. I. 216.
21 Szkely Oklevltr II. 283.
|